
Slow-SPEED: ‘Slowing Parkinson’s Early through Exercise Dosage’
De prodromale fase: een kans om parkinson te remmen?
Er zijn momenteel geen behandelingen om parkinson te remmen of te stoppen. Onderzoekers denken dat dit onder andere komt doordat de diagnose vaak pas gesteld wordt als de symptomen duidelijk zichtbaar zijn, terwijl de schade aan hersenencellen dan al vergevorderd is. Een veelbelovende aanpak is om mogelijke behandelingen al te starten in een vroege fase van de ziekte. Deze periode waarin mensen nog geen, of alleen lichte symptomen hebben, wordt ook wel de prodromale fase genoemd.
Beweging als mogelijke behandeling in een vroege fase van parkinson
In dit onderzoek kijken wetenschappers of meer bewegen kan helpen om de ontwikkeling van parkinson in een vroege fase te vertragen bij mensen met een verhoogd risico om parkinson te krijgen. Regelmatig bewegen heeft een positief effect op de algemene gezondheid, maar daarnaast zijn er ook steeds meer aanwijzingen dat bewegen de ontwikkeling van de ziekte van Parkinson zou kunnen vertragen. Het doel van de Slow-SPEED studie is om mensen met een REM-slaap gedragsstoornis, die géén parkinson hebben, meer te laten bewegen. Ruim driekwart van de mensen een REM-slaap gedragsstoornis krijgen binnen twaalf jaar de ziekte van Parkinson of atypisch parkinsonisme.
Als het werkt, kan iedereen er mogelijk baat bij hebben
Om beweging te stimuleren, maken de onderzoekers gebruik van ‘gamification’. Dit betekent dat spelelementen en technieken uit games worden gebruikt om mensen te motiveren, bijvoorbeeld via een smartwatch die hen thuis aanmoedigt om in beweging te komen. Het Slow-SPEED project is het eerste grootschalige onderzoek in de wereld naar een mogelijke ziektevertragende behandeling in de prodromale fase van parkinson. Met deze studie hopen de onderzoekers belangrijke stappen te zetten in het voorkomen of vertragen van de ziekte door middel van beweging. Als deze aanpak succesvol blijkt, kan dit in de toekomst mogelijk mensen helpen om de bevindingen toe te passen in hun dagelijks leven.